twitter
rss

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
(PENGAJARAN ASPEK SENI BAHASA)

Disiplin Ilmu                     : Bahasa Malaysia
Tarikh                               : 12 April 2012
Hari                                  : Khamis
Masa                                : 12.40 – 1.40 petang
Kelas                                : 2 Neptun
Bilangan murid                : 48 orang (20 lelaki dan 28 orang perempuan)
Tema                                : Semangat Perpaduan
Tajuk                                 : Kisah Sang Semut
Standard Pembelajaran     : 4.1.1 Menyebut seni kata lagu dengan jelas melalui nyanyian 
                                                          secara didikhibur.

Objektif pembelajaran
 
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1.Menyebut seni kata lagu Semut dengan betul dan jelas      
   melalui   nyanyian.
      2.Menyatakan sekurang-kurangnya dua daripada nilai murni yang  
         terdapat dalam seni kata lagu Semut.
      3. Menyenaraikan sekurang-kurangnya empat daripada lima  kata 
          nama am yang terdapat  dalam seni kata lagu Semut.



Aktiviti

     1.       Menyebutseni kata lagu dengan jelas.
     2.       Menyanyi lagu Semut.
     3.       Menyatakan nilai murni dalam lagu.
     4.       Menyenaraikan kata nama am .


   
Pengisian kurikulum

     1.       Ilmu : Pendidikan Moral, DuniaMuzik
     2.       Nilai : kerjasama, rajin
     3.       EMK : kreativiti dan inovatif
     4.       KP : kinestetik, verbal linguistik, Muzik, intrapersonal
     5.       KB : menganalisis

Sistem Bahasa
Tatabahasa: kata nama am
Pengetahuan sedia ada
Murid mengenali rupa bentuk semut
Media
Gambar, LCD, lembaran kerja, kad-kad huruf, radio

Langkah
Isi pelajaran
Aktiviti
Catatan


Set induksi
(± 5 minit)




Cuba teka

1.Murid dipaparkan keratan-   
   keratan gambar.
2.Murid diminta untuk meneka 
   gambar tersebut.
3.Guru bersoal jawab tentang 
   gambar itu.
4.Guru mengaitkan jawapan 
   dengan Pembelajaran hari ini.




Kaedah : penyoalan

Lampiran 1



Langkah 1
(20 minit)



Menyebut dan menyanyi seni kata lagu Semut

1.Guru menayangkan seni kata 
   lagu Semut.
2.Guru membimbing murid 
   menyebut Senikata lagu dengan 
   betul.
3.Guru memperdengarkan lagu.
4.Guru dan murid menyanyi 
    bersama- sama.
5. Murid menyanyi sambil 
    melakukan gerakan.



BBM: LCD

KP: kinestetik,Muzik

EMK : kreativiti dan
            Inovatif

Lampiran 2




Langkah 2
(15 minit)



-Menyatakan
 nilai murni
-menyenaraikan
 kata nama am

1.Guru menerangkan tentang nilai 
   murni dan contoh kata nama am 
   yang terdapat dalam lagu.
2.Guru  mengedarkan lembaran 
    kerja.
3.Murid dikehendaki menyatakan  
  5 nilai murni dan 5 kata nama am 
  yang terdapat dalam lagu.
4.Guru membincangkan hasil
   jawapan murid.
5.Murid menyanyi sekali lagi lagu  
   Semut.





BBM: lembaran kerja
(lampiran 3)

KB : menganalisis





Langkah 3
(15 minit)





Aktiviti kumpulan
(menyusun huruf
Kata nama am)

1.Murid dibahagikan kepada 6  
   kumpulan.
2.Guru menerangkan cara 
   menjalankan aktiviti dan 
   menunjukkan contoh.
3.Murid dikehendaki menyusun 
   huruf- huruf bagi membentuk  
   kata  nama am yang  
   disenaraikan  tadi.
4.Kata nama am yang telah 
   dibentuk dilekatkan pada kad 
   manila yang diberikan.
5.Guru menilai hasil kerja murid 
   dan membuat kesimpulan  
   tentang  aktiviti.



BBM : kad huruf,kad
            manila

KP: kinestetik,intrapersonal

Nilai : kerjasama

EMK : kreativiti dan
            Inovatif

Lampiran 4


Pentaksiran

-Murid menyanyi lagu Semut 
 dengan betul dan jelas.


Lampiran 2


Pemulihan

-Memadankan gambar dengan 
 perkataan berdasarkan gambar.


Lampiran 5


Pengayaan

-Menyalin seni kata lagu dan 
 melukis gambar semut.


Lampiran 1 dan 2

Penutup
(± 5 minit)


Rumusan

1.Guru merumus isi pelajaran dan
    memberi pujian kepada murid.
2.Murid menyanyikan semula lagu
   semut.



Lampiran 2












Lampiran 2


Lampiran 3
 




 




Lampiran 4


Tambah kapsyen